NAUJIENOSProgrammi nimi "Back to our roots"

Vyko Taline, Viljandi, Tartu

Programoje dalyvavo 18-26 amžiaus žmonės, iš viso 30 dalyvių, 20 iš jų užsienio estai, 10 estai.

Programos tikslas supažindinti užsienio estus su jų šaknimis, t.y. Estija, estų kalba, istorija, kultūra, galimybėmis Estijoje.

Dalyvavo jauni žmonės iš Lietuvos, Brazilijos, Izraelio, Italijos, Vokietijos, Rusijos, Argentinos, JAV, Olandijos ir Kanados.

Programos metu buvome supažindinti su Estijos valstybinėmis institucijomis (prezidentuura, parlament, Steinbock maja), su galimybėmis studijuoti ir dirbti Estijoje (Taltech, EKA, kiti), (įmonėmis Transferwise, Nortal), taip pat su Estijos gamta: turėjome išvyką kanojomis, vaikščiojome po miškus, draustinius (pvz., Soomaa), pramogavome Nõmme seikluspargis.

Buvome pažindinami su kultūra - žiūrėjome filmą (Tõde ja õigus), diskutavome apie estų kalbą, jos išlaikymą, jos įdomybes, išbandėme sauna, gaminome estiškus valgius, mokėmės tautinių šokių.

Taip pat kūrėme idėjas, kaip būtų galima populiarinti estų kalbą (pavyzdžiui, kaip skleisti informaciją apie ją socialinėse medijose ar pan.).

Pažindinome su kultūromis iš kurių esame patys, kiekvienas turėjo užkandžių iš savo šalių.

Taip pat lankėme muziejus: Eesti rahva muuseum, Ahhaa!, Vabamu. Susipažinome su e-estonia (kaip veikia elektroniniai procesai Estijoje), estų kalbos institutų. Turėjome ir komandinių žaidimų. Apskritai visi labai susidraugavome

Mona Avik projekto dalyvė

Back to our roots >>

2019 m. Estų kultūrinių draugijų vasaros mokykla Rygoje

2019 m. rugpjūčio 23 – 24 Rygoje įvyko Estų kultūrinių draugijų susivienijimo vasaros mokykla. Dalyvavo draugijų pradedant Krasnojarsku ir baigiant Londonu atstovai. Draugijų veiklos, ateities planų ir problemų aptarimai sulaukė tiek dėmesio, kad jau pirmą dieną buvo juntama laiko stoka. Lietuvos estų draugijos veiklą pristatė Ülle Damasickienė.

Vasaros mokyklos dalyvius pasveikino Estijos Respublikos ambasados Rygoje konsulas, taip pat Latvijos Respublikos tautinių mažumų tarybos pirmininkas. Pranešimą „Globali Estija“ perskaitė Estijos Respublikos Gyventojų ministrė Riina Solman. Estijos instituto atstovo pranešimas vadinosi „Žaidybiškai mokykime estų kabos visame pasaulyje“ , o Integracijos tarnybos atstovas supažindino su nauja paslauga grįžtantiems į Estiją ir praktiniai pavyzdžiai buvo gyvai svarstomi.

Medijų raštingumas, pamokymas, kaip sudaryti pranešimą spaudai, davė daug praktinių žinių. Draugijų ir EKDS veiklos planų svarstymas buvo konkretus ir duodantis rezultatų.

Latvijos estų draugijos nariai surengė vasaros mokyklos dalyviams ekskursiją po Rygos senamiestį. Labai įspūdingas buvo Baltijos kelio trisdešimtmečio minėjimas prie Laisvės paminklo Rygoje.2019-08-25 Baltijos kelias - 30. Pravieniškės

2019 m. rugpjūčio 25 Lietuvos estų draugijos valdyba drauge su Lietuvos latvių draugijos nariais dalyvavo Baltijos kelio trisdešimtmečio minėjimo renginyje Pravieniškėse. Pravieniškių kaimo bendruomenė mūsų draugiją pasikvietė jau antrą kartą. Estų ir latvių bendruomenes pasitiko Pravieniškių seniūnė. Prie kavos buvome supažindinti su šios šaunios ir aktyvios bendruomenės veiklomis. Svečiavomės pas tenykštį skulptorių ir keramikę. Susipažinome su Pravieniškių vietovės istorija.

Baltijos kelio trisdešimtmečio paminėjimo renginyje buvo daug dalyvių. Susirinkusieji dalinosi prisiminimais apie dalyvavimą Baltijos kelyje prieš trisdešimt metų, taip pat buvo kalbėta apie prieš dvi dienas vykusį renginį. Skulptūrą „Angelas sargas“ apjuosė gyva grandinė, kurią sudarė už rankų susikibę lietuviai, latviai, estai. Nuskambėjo trijų tautų himnai. Folkloro ansamblis „Praviena“ dainavo liaudies dainas, pasirodė šiuolaikinės religinės muzikos atlikėjai. Mažieji dėmesingai žiūrėjo teatro spektaklį „Gyva žalia“ apie Lietuvos istoriją. Buvo smagu matyti, kaip drąsiai vaikai reagavo į aktorių replikas, išsakė savo savo nuomonę.

Nuoširdžiai dėkojame Pravieniškių bendruomenei už gražų renginį!2019-06-11 Kaip nurodoma archyviniuose dokumentuose, 1928 metų balandžio 26 dieną buvo įregistruota Kauno estų draugija, kuri subūrė bene visus Lietuvoje gyvenusius estus ir gyvavo iki sovietų okupacijos.

1940 metų rugpjūčio 26 sovietinės Lietuvos Vidaus reikalų ministerijos nutarimas ilgiems dešimtmečiams nutraukė draugijos veiklą. Lietuvos estų draugija vėl pradėjo veikti keli metai iki nepriklausomybės Lietuvoje atkūrimo, o oficialiai draugija buvo įregistruota 1987 metais Kultūros ministerijoje ir vėliau, 1989 metais, Teisingumo ministerijoje.

Šiais metais Lietuvos estų draugija paminėjo trisdešimtmetį. Gegužės 18 dieną Vilniuje, viešbučio „Narutis“ salėje įvyko jubiliejinis vakaras. Sveikinimo žodį draugijos nariams ir svečiams tarė ilgametė Lietuvos estų draugijos pirmininkė Liia Urman. Prisiminimais apie draugijos įsteigimą ir pirmuosius veiklos metus dalinosi pirmoji draugijos pirmininkė ir pirmoji Estijos ambasadorė Lietuvoje Valvi Strikaitienė. Estijos ambasados sekretorius Siim Krispin savo kalboje pabrėžė Baltijos valstybių vieningą veiklą įgyvendinant regiono interesus. Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos respublikos vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė aukštai vertino draugijos įgyvendinamus projektus, ypač tik ką pasirodžiusią Lietuvos estų draugijos narių sudarytą ir išleistą knygą „Estija ir estų bendruomenė Lietuvoje“ Įvertinimas buvo patvirtintas aktyviausių draugijos narių apdovanojimu. Lietuvos estų draugiją pasveikino kitų tautinių mažumų (latvių, graikų, rumunų, uzbekų, totorių) atstovai. Draugiją pasiekė sveikinimai iš svetur (iš Pasulio estų tarybos, Europos estų draugijų rūmų, Estijos kultūrinių draugijų sąjungos, nuo Anne-Ly Reimaa iš Estijos kultūros ministerijos). Ypatingą nuotaiką vakarui suteikė Jaak Lutsoja trio (akordeonas, smuikas, sopranas) koncertas, o pasibaigus šventinei vakarienei visi dalyvavusieji, keisdamiesi šokio partneriais, šoko Estijoje paplitusį šeimos valsą. Šaunus lietuvių atlikėjų ansamblis daugelį išjudino šokti. Plojimų susilaukė staigmena – jubiliejinis tortas.2019-04-09 Lietuvos estų draugija pristatė knygą "Estija ir estiškoji savastis Lietuvoje"

Balandžio 9 d. Lietuvos estų draugija pristatė knygą "Estija ir estiškoji savastis Lietuvoje". Renginys vyko Estijos ambasadoje Vilniuje. Tai knyga apie Lietuvoje gyvenusius estus. Knygoje - daug vertingos medžiagos, kuri sudomins ne tik istorikus, bet ir visus, besidominčius Lietuvos ir Estijos ryšiais.

Mes labai didžiuojamės šiuo Lietuvos estų draugijos dvejų metų darbo rezultatu - leidinys iš tiesų gavosi solidus, turiningas, gal net truputį madingas, mandagus ir iškilmingas. Būtent toks, kokio ir norėjome.Muziejuje pristatyta unikali knyga

Vakar, lapkričio 28 d., Lietuvos banko Pinigų muziejuje pristatyta vienintelė tokia Lietuvoje esanti, vos 100 egzemplioriumi išleista knyga – albumas „Estijos kronų banknotų originalai 1991 – 2007 m.“ Ši knyga skirta šiemet minimam Estijos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti.

Jos autorius Estijos verslininkas Tomas Kulas (Toomas Kull). Knyga ne tik unikali tuo, kad jos tiražas mažas. Tai greičiau meno kūrinys nei knyga. Kiekviename egzempliorius surištas rankomis, į kiekvieną įdėta po aštuonis cirkuliavusių Estijos kronų, kurias 2011 m. pakeitė euras, banknotus (kiekvieno nominalo po vieną). Banknotai – tai autoriaus rinktos kronų kolekcijos dalis. Prie kiekvieno banknoto jo aprašymas, trumpa banknotuose pavaizduotų asmenybių biografija. Lapus su banknotais skiria unikalūs permatomi tarplapiai, gaminti Nepale iš sunaikintų kronų banknotų popieriaus. Kiekvienas knygos egzempliorius pasirašytas pačio autoriaus ir numeruotas. Pats pirmasis egzempliorius per knygos pristatymą Estijoje buvo parduotas aukcione už 1100 eurų.

Lietuvoje esantis knygos egzempliorius yra vienintelis ir padovanotas Lietuvos estų bendruomenei.

Vakar renginio metu visi atvykę galėjo apžiūrėti knygą iš arčiau ir netgi ją pavartyti. Tiesa, tik su specialiomis pirštinėmis. Renginyje dalyvavo Lietuvos estų draugijos pirmininkė Liia Urman, Pinigų muziejaus vedėjas, knygos „Pinigai ir pinigų sistemos pokyčiai Lietuvoje (1988 – 2016)“ autorius Vidmantas Laurinavičius, Lietuvos estų bendruomenės nariai, Lietuvos numizmatai. Pristatyme prisiminta Estijos pinigų istorija, palyginta su Lietuva, papasakota apie pinigų kūrimą po 1990 m.

Estijos krona apyvartoje pasirodė 1928 m. ir pakeitė nuo 1918 m. cirkuliavusią Estijos markę. Ji cirkuliavo iki Estijos okupacijos 1940 m.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo krona vėl cirkuliuoti pradėjo 1992 m. Krona pakeitė Sovietų Sąjungos rublį santykiu 1/10 ir buvo pririšta prie Vokietijos markės (8 kronos buvo keičiamos į vieną markę). 2002 m. krona susieta su euru (15,64664 kronų už vieną eurą). 2011 m. Estijos kronos išimtos iš apyvartos, šalyje pradėjo cirkuliuoti euras.

Panašiai, kaip ir litų banknotuose ant Estijos kronų banknotų vaizduoti garsūs šalies žmonės ir pastatai ar šalies vaizdai. Turbūt garsiausia asmenybė buvo ant 5 kronų banknotų pavaizduotas pasaulinio lygio šachmatininkas Paul Keres (1916 -1975 m.). Tai buvo viena iš nedaugelio pasaulio kupiūrų, ant kurios buvo pavaizduotas šachmatininkas ir šachmatų figūros.

Įdomu, kad kaip ir ant lietuviškų litų banknotų, taip ir ant estiškų kronų tebuvo viena moteris. Tiesa, ne ant mažiausio, kaip Lietuvoje, nominalo, o beveik ant didžiausio 100 kronų banknoto. Ant jo puikavosi poetė Lidija Koidula (1843-1886 m.).

Mano istorija

Mano istorija: Siiri Bačiauskienė

Mano istorija: Ülle Damasickienė

Mano istorija: Valvi Strikaitienė

Mano istorija: Pille VäljatagaEstų kino dienos 20182018.10.20 d. buvo organizuota Estų draugijos sekmadieninės mokyklos vaikams ir tėvams kartu su nuostabe gide Ulla-Stina įdomi ekskursija po Vilniaus senamiestį.20.09.2018 Vilniuje Estijos Ambasadoje vyko renginys, skirtas pasitraukusiems iš Estijos 1944 m. atminti „Išvykstu ne savo noru, bet pasilikti negaliu – 1944 m. masinis pasitraukimas iš Estijos“.

Pranešimas spaudai

2018-09-05 Pasaulio estų tarybos pranešimas spaudai

2018 m. rugsėjo 19 d. 18 val. Pasaulio estų tarybos prašymu Šv.Jono bažnyčioje Taline vyks pamaldos, skirtos pasitraukusiems iš Estijos 1944 m. atminti „Išvykstu ne savo noru, bet pasilikti negaliu – 1944 m. masinis pasitraukimas iš Estijos“. Pamaldas ves Estijos Evangelikų liuteronų bažnyčios arkivyskupas Urmas Viilma ir Estijos bažnyčių tarybos arkivyskupas emeritas Andres Põder. Sopranas - Pille Lill. Trimitas - Neeme Ots. Vargonai - Tiia Tenno.

Ateinančiais metais minėsime šio skausmingo mūsų istorijoje įvykio 75 m. sukaktį. 1944 m. dešimtys tūkstančių estų, baimindamiesi dėl savo gyvybių, buvo priversti trauktis iš savo tėvynės. Pakeliui į nežinią jūrose ir svetimuose kraštuose žuvo daugybė Estijos piliečių. Tačiau ši istorinė data Estijoje iki šiol nėra minima oficialiai.

Šių metų pavasarį Pasaulio estų taryba per savo posėdį Taline priėmė rezoliuciją prašyti rugsėjo 19 d. datą įtraukti į valstybės atmintinų dienų sąrašą kaip didžiojo pasitraukimo atminties dieną. Siekiant prisiminti 1944 m. pabėgėlių kančias, taip pat pripažinti į Vakarus pasitraukusių estų svarų indėlį į Estijos valstybės juridinio tęstinumo saugojimą ir valstybingumo atstatymo procesą, Pasaulio estų taryba kreipėsi į Estijos Respublikos Parlamentą ir Estijos Evangelikų liuteronų bažnyčios arkivyskupą su prašymu Estijos Respublikos šimtmečio proga Talino šv. Jono bažnyčioje surengti šiai datai paminėti skirtas pamaldas.

Išeivijos estų visame pasaulyje iki šiol prisimenamas 1944 m. rugsėjo 15-23 d. vykęs masinis pasitraukimas iš Estijos. Pasaulio estų taryba tikisi, kad šios atmintinos datos paminėjimas taps kasmetiniu tiek Estijoje, tiek kitur pasaulyje, kur gyvena estai. Daugeliui jų 1944 metais tiesiog per minutes teko priimti lemtingą sprendimą – kai išvykti nenori, bet pasilikti negali...2017.10.21 Estijos ambasadoje Vilniuje įvyko Estų kalbos diena-2017Paroda “Estų kelias į Australiją”

Parodos “ Estų kelias į Australiją: gyvenimas perkeltųjų asmenų stovyklose Vokietijoje 1945 – 1950 metais“ žiūrovai galėjo susipažinti su estų archyvui Australijoje priklausančia medžiaga – estų karo pabėgėlių (ang. DP - Displaced Persons) stovykloje leistame žurnale “Pildipost” publikuotais reportažais ir piešiniais bei išsamia archyvarės , Australijos estų draugijų sajungos prezidentės Maie Barrow parengta anotacija. Paroda – tai pasakojimas apie praradimus, nežinomybę ir viltis karo pabėgėlių, kurių tėvynė buvo okupuota, kurie perkeltųjų asmenų stovyklose laukė galimybės imigruoti į JAV, Australiją, Kanadą. Parodos atvežimo į Lietuvą iniciatorė yra Lietuvos estų draugijos pirmininkė pirmininkė Liia Urman, pasak kurios, tokios parodos surengimas Vilniuje artėjant Estijos ir Lietuvos valstybingumo šimtmečiams yra indėlis į mūsų tautų bendros istorinės atminties saugojimą. Lietuvos estų draugija ketina vežti parodą į Vokietiją, šalį, kurioje buvo DP stovyklos ir kurios jaunoji karta, kaip ir mūsų, apie karo pabėgelių gyvenimą žino nedaug.

Paroda buvo vienas iš Estijos dienų Lietuvoje programos renginių. Atidaryme dalyvavo Estijos ambasadorė Lietuvoje Jana Vanaveski, Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausyvės direktorė Vida Montvydaitė, iš Australijos atvykusi Maie Barrow. Technikos bibliotekos parodinėje erdvėje skoningai eksponuota dokumentinės medžiagos paroda joje apsilankiusiems bylojo apie santūrų estų humorą ir nostalgiją nerimastingais 1945 – 1950 metais karo pabėgėlių stovyklose Vokietijoje.2017 metų balandžio mėnesį vyko Estijos dienos Vilniuje

Dalyvaujant Lietuvos estų draugijai, Estijos ambasadai, Vilniaus universitetui, Estijos kultūros ministerijai, švietimo mainų paramos fondui ”Archimedes” ir kitiems partneriams parengta Estijos dienų kultūrinė programa, kuria pradedamas Estijos valstybės šimtmečio minėjimas. Šių metų balandžio mėnesį Vilniuje įvyko 11 renginių – tai paskaitos apie Estiją, kino vakaras, paroda, rankdarbių kūrybinės dirbtuvės, mokslo teatras ir dar daug kas.Estijos dienos Vilniuje 2017 m. balandžio 3 —28 dienomis

Programa

17.detsemberil 2016 toimus Leedu Eesti Seltsi jõulupidu

Tagasi Juurte Juurde! Noortevahetus Eestis2016 metų gegužės 13 dieną įvyko projekto “Gimtosios kalbos diena ir Vėliavos diena” antroji dalis – Vėliavos dienos paminėjimas

Matėme Loone Ots’o monospektaklį “Jaan Tõnisson iki “Postimees”, kurį atliko žinomas jaunas aktorius Mihkel Tikerpalu.

2016 m. Kovo 14 d. Estijos ambasadoje Vilniuje vyko smagi Gimtosios kalbos diena. Renginyje dalyvavo estų rašytoja ir kultūros veikėja Loone Ots, kurios pranešimo susidomėję klausėsi estų sekmadieninės mokyklos vaikai ir suaugusieji

Lietuvos estų draugijos Kalėdinės pamaldos Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčioje ir po to Kalėdų vakarėlis Estijos ambasadoje Vilniuje 2015-12-12

Tautiečių konferencija š.m rugsėjo 16-17d. Estijoje Narvos mieste

Lietuvos estų draugijos nariai balandžio 11d. parodoje „MAIŠTAS BUDUARE XX A. AŠTUNTO DEŠIMTMEČIO MADA“ IŠ ALEKSANDRO VASILJEVO KOLEKCIJOSLietuvos Estų draugijos įsteigimo 25-ujų metinių paminėjimo šventė 2014 m. spalio 18 d.

Viešnagė Vilniaus Žaislų muziejuje

2014 m. kovo 12 d. popietę Lietuvos estų draugijos estų kalbos ir kultūros sekmadieninės mokyklos vaikai ir jų tėvai lankėsi Vilniaus Žaislų muziejuje. Tai buvo puiki proga susipažinti su muziejaus ypatinga nuolatine ekspozicija ir žaidimų kambariais. Tiek eksponatai, tiek žaidimų kambariai sulaukė didelio vaikų susidomėjimo.

Į akis krito tai, kad dalis eksponatų muziejuje yra tarsi nesenstantys, klasikiniai. Be to, visiškai veikiantys, ir vaikai mielai juos išbandė. Dalis eksponatų sulaukė būtent tėvelių susidomėjimo, keldami saldų atpažinimo jausmą. Žvelgiant į kai kuriuos žaislus, kilo ryškūs pačių vaikystės prisiminimai - apie vaikystės namus, žaidimų draugus, vaikų darželį.

Muziejuje vaikams buvo taip įdomu, kad net ir po kelių valandų, muziejui jau rakinant duris, vis dar buvo sunku išeiti – šitiek įdomybių siūloma šiame muziejuje.

Prieš atsisveikinant, vaikams buvo nupirkta karamelinių saldainių – tokių, kokius vaikų mamos ir močiutės seniau pačios gamindavo. Tad nenuostabu, kad ir suaugusieji neatsilaikė pagundai pasmaližiauti, mintimis akimirkai grįždami kelis dešimtmečius į praeityje likusią vaikystę.Sekmadieninėje mokykloje buvo muzikos mokytoja Virve Tali iš Estijos

Lietuvos estų draugijos sekmadieninė mokykla

2013 m. rugsėjo 28 d. Lietuvos estų draugijos sekmadieninė mokykla surengė išvyką į Vilniaus pakraštyje esantį Botanikos sodą. Oras traukte traukė į gamtą, ir be sekmadieninės mokyklos moksleivių tėvelių prie mūsų prisijungė nemažai draugų ir pažįstamų. Visi turėjome progos pavaikštinėti po erdvų Botanikos sodą ir pasiklausyti gido pasakojimo apie čia augančius augalus ir pastatų istoriją. Sužinojome nemažai naujo ir įdomaus.

Su mumis kartu buvo ir Estijos ambasadorius Lietuvoje Toomas Kukk su šeima.

Gido dėka pamatėme dar nematytų augalų, kurių nubyrėjusių lapelių galėjome pasirinkti ir parsinešti namo.

Nors Botanikos sode įrengtos pavėsinės nuo lietaus, mums jų neprireikė, nes oras lepino, ir vaikai galėjo laisvai vaikštinėti po parko teritoriją ir tyrinėti augmeniją.

Vaikams buvo surengtos lenktynės iki įvairių rūšių medžių ir net minimaratonas aplink tvenkinį. Pirma, žinoma, aptarus taisykles ir išgirdus saugumo reikalavimus. Kadangi tvenkinys buvo gana apžėlęs, pasitaikė puiki proga vaikams sužinoti daugiau apie vandens augalus, kurių dalis yra uoliai saugoma. O prie vaikų priplaukusi ančių šeimynėlė sulaukė ypatingo vaikų dėmesio ir sukėlė daug smagių emocijų.

Bevaikštinėjant po sodą surinkti nukritę lapai, spygliai ir kt. medžiaga vėliau gražiai sugulė vaikų sukurtose kompozicijose ant popieriaus.

Po tokios aktyvios pamokos buvo gera pasistiprinti ir pasidžiaugti rudeniška saule.

Namo traukėme gerai nusiteikę, tiek maži, tiek ir dideli.

Naujametis vakarėlis

2013 m. sausio 12 d. Vilniaus Liuteronų bažnyčioje vyko Lietuvos estų draugijos surengtos pamaldos estų kalba. Dievo žodį gimtąja kalba Lietuvoje gyvenantiems estams skelbė Tartu Pėterio bendruomenės pastorius Antsas Tomingas.

Po pamaldų restorane "Čingischanas" buvo surengta Naujųjų metų šventė, kurioje gausiai dalyvavo tiek vyresnės, tiek ir jaunesnės kartos Lietuvos estų. Su šokiais ir dainomis šventėje lankėsi moksleivių folkloro ansamblis. Buvo smagu drauge padainuoti ir kojas pamiklinti.A. Ptakauskės dokumentinė drama „Pasaulio virtuvė“ – žmogiškumo recepto paieškos

Šių metų gruodžio 8 d. 14 val. Valstybinio jaunimo teatro Dalios Tamulevičiūtės salėje (Arklių g. 5, Vilnius) įvyks viešas Aistės Ptakauskės dokumentinės dramos „Pasaulio virtuvė“ pristatymas.

Šio pristatymo tikslas – supažindinti žiūrovus su dramos idėja ir išklausyti klausimų bei reakcijų, kurios padėtų kūrybinei komandai toliau šią idėją plėtoti.

„Pasaulio virtuvė“ pasakoja apie septynias skirtingų amžių, profesijų ir tautybių moteris, kurias visas likimas vienaip ar kitaip atvedė į Lietuvą. Sekdama šias septynias labai skirtingas likimo linijas, A.Ptakauskė savo naujoje pjesėje bando apčiuopti jų susikirtimo taškus, kurie ne tik tarpusavy suartintų pjesės herojes, bet ir sudarytų galimybes visai publikai pajusti su jomis giminišką bendrystę. Virtuvė šioje pjesėje reiškia ne tiek fizinę erdvę, kurioje iš skirtingų sudedamųjų dalių gimsta įvairiausi patiekalai, kiek intymią emocinę erdvę, kur iš artumo ir atvirumo trupinių lipdosi tikrasis žmogaus ir pasaulio veidas.

„Pasaulio virtuvė“ paremta tikrais realių septynių moterų gyvenimo faktais. Dramą žiūrovams pristatys pačios kūrinio įkvėpėjos: Aminat iš Čečėnijos, Kuisin-oi iš Uzbekistano, Liia iš Estijos, Christine iš JAV, Marisa iš Urugvajaus, Lucia iš Moldovos ir Eskedar iš Etiopijos.

„Man atrodo, kad pagrindinė menininko užduotis – ne tiek formuluoti tiesas ir atsakymus į amžinus klausimus, kiek užduoti originalius klausimus, kurie skatintų žiūrovus ieškoti atsakymų ten, kur jų mintys dar nebuvo užlydusios, - savo poziciją dėsto pjesės autorė. – Dialogas su žiūrovais man yra nepaprastai svarbi kūrybinio proceso dalis, todėl ir noriu pristatyti jiems ne užbaigtą, bet vis dar besiformuojančią idėją – kad pati geriau suprasčiau, kodėl ji man atrodo tokia svarbi“.

A.Ptakauskės dokumentinė drama „Pasaulio virtuvė“ – JAV ambasados Vilniuje organizuojamos kampanijos „16 dienų prieš smurtą“ dalis. Kampanija sostinėje vyks lapkričio 26 – gruodžio 10 d. Jos tikslas – ieškoti veiksmingų būdų kovai prieš smurtą ir skatinti toleranciją Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie „Pasaulio virtuvės“ autorę – svetainėje www.aiste-ptakauske.com

2012 m. kovo 26 d. įvyko išvažiuojamasis Tautinių bendrijų tarybos posėdis

Posėdžio darbotvarkė:

  1. Lietuvos tautinių santykių teisės reguliavimo aktualijos.

Posėdyje dalyvavo LRS Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka, komiteto narės Dalia Kuodytė ir Ona Valiukevičiūtė.Igal aastal tähistatakse Eestis 14.märtsil pidulikult Emakeelepäeva. Seoses sellega korraldasime sel aastal 14. märtsel LES-I liikmetele pisut teistsuguse, ent samuti väga huvitava ürituse- Leedu keele muuseumi külastuse.Monografijos „Lietuvos estetinė mintis XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje. Meno tautiškumas ir visuomeniškumas“ pristatymas

Šių metų lapkričio 25 d. Lietuvos kultūros tyrimų instituto salėje įvyko šio instituto mokslo darbuotojos, humanitarinių mokslų (filosofija) daktarės Pillės Veljatagos ( Pille Väljataga) monografijos „Lietuvos estetinė mintis XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje. Meno tautiškumas ir visuomeniškumas“ pristatymas.

Knyga yra nuo vaikystės Lietuvoje gyvenančios P.Veljatagos ilgamečio mokslinio darbo estetikos istorijos srityje rezultatas. O tai, kad jos publikavimas (gavus finansavimą iš Lietuvos mokslo tarybos) sutapo su autorės šešiasdešimtuoju gimtadieniu – malonus atsitiktinumas, leidęs pasveikinti P.Veljatagą iškart dviem progomis.

Knygos, kurią autorė dedikavo savo mamos, dailininkės Tiju–Ene Vaivadienės atminimui, pristatyme pasisakė prof. habil.dr. Juozas Mureika, dr. Gytis Vaitkūnas, prof. habil.dr. Antanas Andrijauskas, susirinkusieji klausėsi skambinimo klasikine gitara. P.Veljatagą pasveikino Lietuvos estų draugijos pirmininkė Liia Urman bei Valvi Strikaitienė, Lietuvos kultūros tyrimų instituto administracija ir Lietuvos filosofijos istorijos skyrius, esami bei buvę jubiliatės kolegos, dukra ir bičiuliai.ÜEKNi täiskogu koosolek Lundis 15-16.aprillil 2011, "Uued tuuled väliseestlaste tegemises""Seni meilės laiškai su Raimond Valgre muzika"

"Seni meilės laiškai su Raimond Valgre muzika", kuriuos pristato Estijos Nacionalinės Operos „Estonija“ artistai Helin-Mari Arder (vokalas), Tõnu Kilgas (vokalas), Vambo Pikknurm (bosinė gitara) ir Jaak Lutsoja (akordeonas).

Spektaklis vyks gegužės 5 d. 18.00 val.
Viešbutyje NARUTIS,kolonų salėje.Susitikimas su Lietuvos Respublikos Prezidente, 2011-01-14

Sausio 14 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Tautinių bendrijų tarybos, švenčiančios įsteigimo 20-metį, atstovais ir padėkojo už 1991 metais Lietuvai pareikštą ištikimybę, kuri tais laikais ypač padėjo didžiajai daliai Lietuvos tautinių mažumų gyventojų geriau suprasti nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo reikšmingumą ir drąsiau stoti šalies nepriklausomybės pusėn.